Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Uhonorują profesora Andrzeja Strumiłłę?

02.11.2016

O tym, czy rok 2017 w województwie podlaskim będzie Rokiem profesora Andrzeja Strumiłły, zdecydują radni sejmiku województwa. Autorami wniosku w tej sprawie są Anna Naszkiewicz, wicemarszałek i Bogdan Dyjuk, członek zarządu.

Projekt stanowiska przyjął na środowym (02.11) posiedzeniu zarząd województwa. Radni zajmą się tym tematem na sesji 28 listopada.

W uzasadnieniu pomysłodawcy piszą, że w 2017 roku przypada jubileusz 90-lecia urodzin profesora Andrzeja Strumiłły, który jest niezwykle ważną częścią tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego. Ich zdaniem ustanowienie roku 2017 Rokiem profesora w naszym województwie będzie znakomitym uczczeniem jubileuszu 90. rocznicy urodzin tego wybitnego, wszechstronnego artysty oraz stanowić będzie doskonałe uhonorowanie Jego zasług dla kultury narodowej.

Profesor Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Jest malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, fotografem, poetą, pisarzem i scenografem. Został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi i nagrodami za osiągnięcia artystyczne, propagowanie kultury polskiej za granicą oraz działalność społeczną. W regionie otrzymał m.in. tytuły Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego, Zasłużony dla Miasta Suwałk i Honorowego Obywatela Suwałk.