Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

W podlaskim ruszają kontrole ptasich ferm

07.01.2020

Województwo podlaskie

W województwie podlaskim ruszają kontrole ferm drobiu. Chodzi o ich zabezpieczenie przed ptasią grypą. Chorobę wykryto już w wielu miejscach Polski. Ptasia grypa to ostra choroba zakaźna, na którą zapadają głównie ptaki. Zwykle powoduje stuprocentową śmiertelność stad. Dotychczas, jedyną skuteczną metodą walki z chorobą jest szybka likwidacja zarażonego stada i zabezpieczenie terenu jej występowania. W ciągu pierwszych dni tego roku wykryto kilka ognisk choroby w kraju, między innymi, w województwie lubelskim. Do utylizacji trafiło już kilkadziesiąt tysięcy ptaków.
Powiatowi lekarze weterynarii wydali wskazówki, dotyczące bioasekuracji. Przede wszystkim hodowcy muszą uważać, aby ich stada nie miały kontaktu z dzikim ptactwem. O szczegółach mówi Andrzej Czerniawski, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Kontrole obejmą duże fermy drobiu, ale też małe przyzagrodowe hodowle. Jak zaznacza lekarz, duże fermy są zwykle dobrze zabezpieczone i to właśnie niewielkie stada, mogą stanowić poważne zagrożenie.

Autor: AP