20.01.2021
woj. podlaskie
Nie w styczniu a do końca września mają się odbyć walne zebrania sprawozdawczo-wyborcze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych województwa podlaskiego. Zjazdy gminne mają się odbyć do końca listopada tego roku, powiatowe do końca stycznia przyszłego roku, wojewódzkie do maja 2022, a krajowy między 9 sierpnia i 9 października 2022. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa, która pokrzyżowała plany druhów. Gdyby nie zagrożenie epidemiologiczne walne zebrania odbywały by się teraz – na przełomie stycznia i lutego. Mówimy o tym, bo druhny i druhowie OSP to liczna społeczność w regionie. O szczegółach mówił dziś (20.01) w Radiu 5 Tadeusz Chołko, prezes Oddziału Powiatowego Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Suwałkach oraz członek Zarządu Wojewódzkiego OSP RP.
OSP funkcjonuje, zarówno w zakresie działań operacyjnych jak i życia towarzyskiego. Bywa bowiem, że w niektórych sołectwach służba w OSP jest jedyną formą aktywności, która skupia jej mieszkańców. Jej problemem, oprócz pandemii jest wyludnianie wsi i starzenie się mieszkańców. Stąd apele do młodych ludzi o wstępowanie do miejscowych jednostek. Jak mówi Tadeusz Chołko, to zaszczytna służba, która cieszy się dużym zaufaniem. Formacja potrzebuje młodych i wykształconych ludzi, dlatego prezes zachęca do społecznej pracy.
Dodajmy, ze z końcem grudnia Sejm wystąpił do Sejmu z projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To inicjatywa grupy senatorów, w tym marszałka Senatu – Tomasza Grodzkiego. Senacki projekt ustawy przewiduje dodatek do emerytur w wysokości 20 zł za każdy rok udokumentowanej, czynnej służby dla strażaków ochotników, którzy przez co najmniej 20 lat byli członkami OSP i brali bezpośredni udział w akcjach ratowniczych. Trudno powiedzieć, czy Sejm poprze inicjatywę i czy taki dodatek do emerytury przekona młodych.
Autor: AP