25.02.2018
– Wybory samorządowe mogą się w tym roku nie odbyć – mówił w niedzielę (25.02) w Suwałkach Jerzy Stępień, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, a wcześniej prezes Trybunału Konstytucyjnego. Znany prawnik i polityk był bohaterem spotkania klubu dyskusyjnego Klubu imienia Tadeusza Mazowieckiego w Suwałkach. Przyjechał, aby mówić o zagrożeniach, jakie niosą przyjęte przez Sejm zmiany w ordynacji wyborczej. Sędzia krytycznie odniósł się między innymi do nowego sposobu wyłaniania Państwowej Komisji Wyborczej, której większość członków będzie powoływał Sejm i nagrywania przebiegu głosowania. Ponadto, zdaniem Jerzego Stępienia, brakuje odpowiedniego systemu informatycznego, który obsłuży wybory i może zabraknąć ludzi do pracy w komisjach. W efekcie nowe prawo wprowadza taki chaos, że przypadające w tym roku wybory samorządowe mogą się nie odbyć i zostaną przełożone na rok przyszły, połączone z parlamentarnymi i być może referendum konstytucyjnym.
Sędziego w Suwalskim Ośrodku Kultury słuchało około 40 osób, głównie samorządowców. Później zebrani zadawali pytania. Chcieli znać opinie Jerzego Stępienia na temat obecnej sytuacji w kraju. Pytali między innymi, gdzie władza popełniła błąd, że w ostatnich wyborach parlamentarnych Polacy dokonali takiego wyboru, jakiego dokonali. Jerzy Stępień stwierdził, że Polska leżąca między wschodem i zachodem ma ciągoty do tego, aby ktoś za nas rozwiązywał problemy. Zaznaczył jednak, że popełniono mnóstwo błędów. Wymienił między innymi chaos w strukturach władzy, likwidację otwartego funduszu emerytalnego i podwyższenie wieku emerytalnego.
Gość spotkania stwierdził między innymi, że obóz rządzący prowadzi rewolucję, która będzie skutkowała rządem twardej ręki, jakie prowadził chociażby Napoleon, Hitler, Stalin. Sędzia twierdził, że nawet najlepsi specjaliści Putina nie wymyśliliby tyle, aby zaszkodzić Polsce, co wymyślił Antoni Macierewicz, były szef Ministerstwa Obrony Narodowej.
Przypomnijmy, że dotychczas w spotkaniach Klubu imienia Tadeusza Mazowieckiego w Suwałkach uczestniczyli między innymi Elżbieta Bińczycka, Stanisław Tym, Franciszek Wasik i Stefan Niesiołowski.