Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Wyjazdy pod namiot- jakie akcesoria zabrać?

17.06.2020

 

Wyjazdy pod namiot – jakie akcesoria warto zabrać?

Jedziesz pod namiot? Niezależnie od tego, czy chcesz się rozbijać na polu namiotowym, czy gdzieś w terenie, warto zabrać ze sobą kilka podstawowych, ale za to bardzo przydatnych, rzeczy. Co powinno się znaleźć w takim niezbędniku? Piszemy o tym poniżej!

Zacznijmy od samego namiotu

Jeśli jeszcze nie masz namiotu, to tu warto wspomnieć już o pierwszej sprawie. Kupno najtańszego modelu może kusić, ale jeśli ma być użytkowany wielokrotnie i w zróżnicowanych warunkach, warto jednak pomyśleć o czymś solidniejszym. I to z bardzo wielu przyczyn. Namioty sprawdzonych marek, chociażby czeskiego producenta Pinguin, są wykonane solidniej, ale na tym nie kończą się ich zalety. Często ich impregnacja jest lepszej jakości (choć oczywiście nie można zapominać o jej regularnym odnawianiu), a sam namiot zwykle jest lżejszy.

Zestaw naprawczy do namiotu

Każdy namiot ma to do siebie, że jeśli jest użytkowany, to prędzej czy później zdarzy się go przedziurawić. Chociażby z powodu kawałka gałęzi, którą przegapiliśmy, przygotowując przestrzeń pod rozłożenie namiotu. W takich przypadkach warto mieć ze sobą zestaw naprawczy, który pozwoli szybko zabezpieczyć otwór w namiocie, tym samym zapobiegając dostawaniu się do środka wilgoci czy insektów. Zestawy naprawcze pozwolą zresztą też na tymczasowe zabezpieczenie pałąków namiotu, gdyby te uległy przypadkowemu uszkodzeniu.
Młotek i zapasowe śledzie
Choć wydaje się, ze to rzeczy należące do typowego niezbędnika, wiele osób niezmiennie o nich zapomina. Tymczasem młotek nie tylko przyspiesza rozkładanie namiotu. Jeśli gleba jest twardsza, wbijanie śledzi ręcznie lub podeszwą buta może być znacznie utrudnione. Z kolei problem wyginających się śledzi (a na campingach także „tajemniczo znikających”) zna praktycznie każdy, kto często nocował w ten sposób. Tak więc i kilka zapasowych haków może się bardzo przydać.

Folia przeciwdeszczowa

Choć wiele namiotów sama w sobie częściowo chroni przed deszczem, warto zaopatrzyć się w folię lub pokrowiec do dodatkowego narzucenia na namiot w razie bardzo ulewnych deszczy. Ta prosta forma ochrony nie tylko zapewni większa ochronę, ale też znacznie ułatwi życie, jeśli nastąpi potrzeba szybkiego pakowania się po ustaniu opadów – mokrego pokrowca przy ewentualnym późniejszym zapomnieniu o konieczności możliwie szybkiego jego wysuszenia po powrocie, może skończyć się nie najlepiej.

Latarka namiotowa

W wielu namiotach istnieje możliwość zawieszenia w środku namiotu latarki, co znacznie ułatwia ewentualne wyjmowanie części bagaży w środku nocy. Niezależnie od niej warto też pamiętać o zwykłej latarce turystycznej – z pewnością wygodniejszej od latarki w telefonie, zwłaszcza, ze bez problemu można ją mocować do nadgarstka.
Apteczka
To mniej oczywisty element ekwipunku namiotowego, ale zawsze warto mieć ją ze sobą. W szczególności warto upewnić się, że zawiera nie tylko środki do dezynfekcji ran, lecz również środki przeciw owadom oraz maść na ukąszenia.

Powerbank

Choć pod namiot nie jedzie się po to, by śledzić social media na smartfonie, zawsze warto zabrać ze sobą powerbank, aby w razie jakiegokolwiek wypadku mieć pewność, że będzie możliwość zadzwonić po pomoc.