Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Zakończyła się konserwacja zabytkowej piramidy

16.11.2018

Rapa

Zakończyła się długo wyczekiwana konserwacja zabytkowej piramidy w Rapie w powiecie gołdapskim. Jej koszt to 890 tysięcy złotych.

Do rozpoczęcia prac konserwatorskich w piramidzie Nadleśnictwo Czerwony Dwór, na terenie którego znajduje się obiekt, przygotowywało się ponad dwa lata.

Największym wyzwaniem okazało się pozyskanie pieniędzy na ten cel. Ostatecznie konserwację udało się sfinansować ze środków Funduszu Leśnego.

Zniszczony przez wandali i nieudane prace konserwacyjne w poprzednich latach, to powody, dla których obiekt wymagał całkowitej renowacji.

– Najgorsza była działalność wandali, którzy, poszukując skarbów, zniszczyli fragmenty murów – zaznacza Tomasz Łaskowski, rzecznik prasowy nadleśnictwa.

W 2010 roku wejście do grobowca zamurowano. Teraz zwiedzający będą mieli możliwość wejścia do środka, ale z uwagi na konieczność poszanowania miejsca pochówku, dostęp ten będzie ograniczony.

Grobowiec pruskiego rodu von Fahrenheid zbudowano prawdopodobnie w 1795 roku. Złożono w nim ciała siedmiu członków rodu, w tym samego fundatora piramidy – barona Friedricha von Fahrenheida.

Ten unikalny w skali regionu i kraju zabytek odwiedza rocznie od 5 do 8 tysięcy turystów.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: mp